7 Şubat 2011 Pazartesi

Elif Karadayı - Perihan Sadıkoğlu Röportajı

Haberin Kaynağı Trabzon Sanat Portali  - http://www.trabzonsanat.com/v2/habergoster.php?haber_id=355
     Perihan Sadıkoğlu Kimdir?


1971, Trabzon doğumlu. İlk, orta ve liseyi İstanbul'da tamamladı. 1994 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Grafik Ana Sanat Dalını bitirdi. 1995 yılında yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Çağdaş Bilimler Vakfı İngilizce İşletme Bölümünün hazırlık programını okudu. 1996 yılında kendi Grafik tasarım bürosunu kurdu. 6 yıl boyunca Grafik tasarımları yaptı. 1999 yılından itibaren resim çalışmalarına ağırlık vererek, 11 kişisel resim sergisi ve 62 karma resim sergisine katıldı. 2002'de sanat tasarım atölyesini kurdu. 2005'e kadar atölyede çalışmalar organize etti. 2003 yılında Mısır'a giderek, fotoğraf ve video çekimler yaparak incelemelerde bulundu. 2004 yılında Yeditepe Üniversitesinde Prof. Özdemir Altan'ın yönetiminde başladığı 'Antik Mısır'ın Çağdaş Sanata Uzantıları ve Bir Yeniden Yorumlama' konulu tezini 2006 yılında tamamladı. 2004 yılında Antik Mısır konulu resimler yaptı. Ve bu çalışmalarını 2005 yılında Ankara Sanat fuarında sergilendi. 2005 yılında 'Antik Mısır'ın Gizemi' konusunda sanat eleştirmeni Ümit Gezgin ve Sosyolog Ayhan Kalaycı ile birlikte söyleşilerde bulundu. 29 Mart 2007'de Antik Mısır'ın Çağdaş Sanata Uzantıları ve Bir Yeniden Yorumlama' başlıklı tezi 'Antik Mısır Sanatı ve Tarihsel Akıştan Günümüze Etkiler' adıyla Türkçe ve İngilizce iki ayrı kitap olarak yayımlandı.


Perihan Sadıkoğlu & Elif Karadayı Röportajı


Elif Karadayı: 2006 yılında bir yaz akşamı Ümit Gezgin, Vural Yıldırım, Hülya Küpçüoğlu, Aylin Özal ve sizinle atölyenizde tezinizi bitirmenizi kutlamıştık.

Sanat hayatınızın; tez konunuz olan; Mısır Sanatıyla değiştiğini belirtmiştiniz ve şöyle bir deyim kullanmıştınız. "Mısır'dan önce Mısır'dan sonra, yıl 2010 ve yeniden karşı karşıyayız.Hayatınızda tezinizin kitaba dönüşmesi ile neler değişti?


Perihan Sadıkoğlu: 2007 yılında tez konum olan Antik Mısır Sanatı kitaba dönüştü. Bahariye Sanat Galeri'sinde atölyemde, Carpe Diem'de Ümit Gezgin, Ayhan Kalaycı ve ben Antik Mısır Sanatı üzerine söyleşilerde bulunduk. İstanbul Kadın Ressamlar Derneğinin onur üyesi oldum. Büyük Kulüpte Antik Mısır Sanatı ile ilgili anlatımlarda bulundum. İstanbul'daki Mısır Kültür ateşeliğinin resmi açılış töreni Mısır temalı resim sergimle oldu ve bu törende Antik Mısır sanatı adlı kitabımın tanıtımı yapıldı.Ankara’daki Mısır Büyükelçiliğinde, Antik Mısır Sanatı adlı kitabımın yayınlanması sonucu Dr. Ala Hadidi'nin düzenlemiş olduğu resmi teşekkür yemeğiyle onurlandırıldım.


Elif Karadayı: Mısır Biliminin öncüsü Champollion Mısır hiyerogliflerini okumak için bulduğu formülü uygulama Mısır'a gidiyor fakat siz Mısır'a gidip döndükten sonra tez konunuzu Mısır Antik sanatını seçtiniz buna sebep olan nedir?


Perihan Sadıkoğlu: Mısır seyahatim sırasında incelemiş olduğum resim, heykel ve mimari yapıların, olağanüstü güzelliği ve devasa büyüklüğü Yunan, roma Sanatı'ndaki yapıtlarla karşılaştırmama neden oldu. Mısır sanatının Sanat tarihi'nde yeterli derecede incelenmediğini farkettim. Ayrıca günümüze kadar süregelen benzer inanışların Mısır kültüründen beslendiğine tanık oldum.Örneğin; Skrabinin uğur böceği gibi uğur getirmesine inanılması, ra'nın gözünün nazar boncuğu gibi kötülüklerden koruduğuna inanılması.


Elif Karadayı: Türkiye Akademik Dünyasında hala Ejiptoloji ne yazık ki bir araştırma dalı değil. Prof. İsmail Tunalı'nın sizin kitabınızla ilgili yazmış olduğu şu cümle zihnimizde yer etmektedir. "Perihan Sadıkoğlu'nun Mısır Sanatı üzerine yazmış olduğu kitap bir akademik çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmış ve bu yörünge içinde yapılacak çalışmalar içinde bir ilk olma niteliği taşımaktadır.Sizin kitabınızın Türkiye'de Mısır bilimi'nin kurulmasında, araştırmaların devalılığında nasıl bir ışık tutacağını düşünüyorsunuz?


Perihan Sadıkoğlu: Mısır tarihi, Mısır gezi izlenimleri ile ilgili çok sayıda yazı ve kitap bulunmaktadır, fakat Mısır Sanatı'nın uygarlıklara ve sanatçılara her alanda etkileri incelenmemiştir, kitapta Mısır Sanatı'nın Yunan, Roma ve batı uygarlıklarına etkileri ayrı ayrı incelenmiş ayrıca Mısır Sanatı'ndan etkilenen sanatçıların yapıtları da gerek sembolik gerek yapısal olarak tek tek incelenerek analiz edilmiştir.


Elif Karadayı: Kitabınızın kapağında II. Ramses'in kızının büstü Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa tablosu Duchamp'ın yeniden yorumladığı Mona Lisa arasında bir bağ kurulduğunu görüyoruz, okuyuculara nasıl bir mesaj vermektesiniz?


Perihan Sadıkoğlu: Tarihsel akışta sanatçıların birbirinden nasıl etkilendiğini vurgulamak ve resimlerle, fotoğraflarla bu duruşları vurgulamak istemekteyim. Mısır Sanatı'nın ana kurallarını oluşturan cepheden duruş, frontal bakış her üç fotoğrafta görmekteyiz. Bundan da şu mesajı çıkarabiliriz. Mısır Sanatı tarihsel akışta Yunan ve Roma Sanatına da örnek olmuştur.


Ülkemizde her yaştan her kesimin gerek tarihçilerin gerek arkeologların Mısır sanatı ilgisini çekmiştir: Mısır’la ilgili filmlere ve kitaplara yoğun ilgi gösterilmektedir. Perihan Sadıkoğlu'nun master tezi olarak başlayıp kitap olan Mısır sanatı, ayrıntılı bir biçimde anlatılmaktadır.


Ve aynı zamanda hangi sanatçıları ve hangi kültürleri etkilediği örneklendirilerek açıklanıyor ve birbirlerine bağlı halka biçiminde kültürlerin ve sanatçıların birbirlerini nasıl etkilediği görsel malzeme ile Mısır sanatı meraklılarının gözleri önüne seriliyor.